Tarbík - nejroztomilejší domácí mazlíček

10. listopadu 2013 v 11:05 | Bibi
Tak jsem zase chvíli brouzdala na internetu a našla jsem tam článek o nejroztomilejším domácím mazlíčkovi Tarbíkovi.
Tarbík egyptský
A abychom se i něco o Tarbíkovi dozvěděli, našla jsem pár informací:Co je to tarbík?

Tarbík je drobný hlodavec (10-15 centimetrů) dokonale přizpůsobený životu na poušti. Má extrémně dlouhé zadní nohy, které připomínají klokana. Díky nim umí skvěle skákat - jediným skokem překoná vzdálenost až jednoho metru. Dalším charakteristickým rysem tarbíka je jeho ocas. Měří až dvacet centimetrů a slouží mu jako kormidlo. Na poušti se živí rostlinnou potravou, například semeny, kořínky a cibulkami. Roztomilá jsou zejména jejich mláďata, už od narození mají obrovské uši, takže vypadají jako malí mimozemšťané.

U chovu tarbíka je nejtěžší ho vůbec sehnat. V chovatelských obchodech ho seženete jen výjimečně, takže nezbývá než pátrat přes internet nebo na chovatelských burzách. Jinak se dožívá nejméně pěti let. Párek seženete za cenu kolem 1200 korun. Dostanete za ni zvíře, které se dá poměrně snadno ochočit a udělá vám velkou radost. Jedná se sice o převážně nočního tvora, ale často z doupěte vyráží ven i přes den.


Terárium

Protože se jedná o čilé zvíře, potřebuje větší terárium než byste čekali. Párek potřebuje nejméně metr dvacet na délku a určitě kolem metru na výšku. Jinak se bude hlodavec při skákání tlouct hlavou o sklo. Větší hejno už potřebuje prostor o rozměrech dva metry krát metr. Ideální teplota pro tarbíka je 30 stupňů přes den a pokojová teplota v noci, ale daří se mu i bez umělého vyhřívání. Na dno nasypejte nejméně pěticentimetrovou vrstvu písku, v ideálním případě pravého pouštního, ale může se použít i klasický říční.

Tarbík je tvor opatrný. Když na něj zaútočí nepřítel, rychlými skoky mizí v úkrytu. Aby se cítil dobře i u vás, měli byste mu do domova nějaký vybudovat. Vhodné jsou kameny nebo něco podobně tvrdého, aby je hlodavci neohlodali. Chovatelé doporučují domečky ve stylu "iglú" se dvěma vchody a odnímatelnou střechou, které jsou praktické při kontrole. Terárium můžete doplňovat živými rostlinami, ale smiřte se s tím, že moc dlouho nevydrží - tarbíčí zoubky s nimi udělají krátký proces. Naopak se hodí seno, které hlodavci využívají na výstelku hnízda.

Jak se vaří u tarbíků

Hlodavci bývají býložraví a ani tarbík není výjimkou. Chutná mu slunečnice, proso, ječmen i další obilniny. Občas můžete stravu obohatit sušeným ovocem. Velice tarbíkům chutná i čerstvá zelenina, oblíbenou pochoutkou jsou i špenátová semínka a cibulky. Samozřejmostí je miska čerstvé vody. Vody však nepotřebují moc, na její nedostatek jsou z pouště zvyklí.

Shrnutí:


velikost: 10 - 15 cm

dlouhé zadní nohy

ocas měří až 20 cm (slouží mu jako kormidlo)

živí se rostlinnou potravou

Tarbík je spíše noční tvor

Doufám, že jste se něco o Tarbíkovi dozvěděli. Teď jste zase o chlup chytřejší. Popravdě řečeno, jsem do této doby vůbec nevěděla, že se mu říká Tarbík. ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cicatamy cicatamy | 11. listopadu 2013 v 17:00 | Reagovat

Už jsem o něm slyšela, lae nevěděla jsem že se může chovat doma.:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama